Як оформити посилання та виноски в курсовій роботі

  • 34
  • 3 хв.

Що таке посилання та виноски в курсовій роботі й чим вони відрізняються

Якщо стисло, то за призначенням вони однакові: і посилання, і виноска вказують на джерело, з якого студент узяв якусь інформацію. Відрізняється лише оформлення у тексті та те, де наводиться джерело.

Перейдемо до відмінностей між посиланням та виноскою.

Почнемо із посилання.

Щоб краще зрозуміти, навіщо вони потрібні, спочатку обговоримо список літератури, з якої ви брали інформацію. Він розміщується в кінці курсової після Висновків та оформляється нумерованим списком. Кожен пункт списку літератури є джерелом, з якого ви взяли інформацію для курсової. Джерелом може бути:

  • посилання на веб-сторінку (державного веб-ресурсу, сайту статистики, інших ресурсів);
  • назва (книги, журналу, статті) з ПІБ автора, назвою видавництва, роком видавництва та інколи(!) сторінкою, звідки взято інформацію;
  • посилання на веб-версію нормативно-правового акта;
  • інше.

А саме посилання ставиться в тексті курсової роботи там, де ви згадали якусь інформацію. Наприклад, ви взяли думку з джерела під номером 2. Тоді в тексті курсової посилання виглядатиме ось так:

Тобто, посилання вказує на номер джерела у списку літератури до курсової роботи, з якого ви взяли якусь інформацію, та сторінку, на якій вона знаходиться.

Тепер про виноски.

Вони також використовуються для вказівки джерел. Але, на відміну від посилань, ведуть не на окремий список наприкінці курсової. Джерело, вказане у виносці, наводиться у нижній частині тієї ж сторінки курсової.

Виноска та джерело

Виноска, у вигляді цифри (числа), ставиться відразу наприкінці речення і являється надрядковим знаком.

А саме джерело, вказане у виносці, наводиться у нижній частині (футері) на тій самій сторінці.

Далі розберемося з тим, як студенту правильно оформити посилання та виноски в курсовій.

Як оформляти посилання за ДСТУ та АРА

ВАЖЛИВО: у навчальному закладі можуть бути свої правила оформлення посилань. Тому краще уточніть вимоги до них у наукового керівника або візьміть методичку на кафедрі.

Але якщо все-таки методички немає — розглянемо два стилі оформлення, які ви можете використовувати:

  • ДСТУ 8302:2015. Старіший стандарт, до 2018 року був єдиним. Посилання в тексті оформляється у квадратних дужках. Усередині дужки наводиться номер джерела у списку літератури та номер сторінки, де саме було використано інформацію. Наприклад: [2, с. 147]. Номер сторінки в посиланні вказується лише при точному цитуванні. Цитата береться в лапки, а у списку літератури вказується номер сторінки. Але, як правило, керівники вимагають вказувати сторінки в абсолютно всіх джерелах.
  •  АРА. Застосовується з 2018 року та поступово витісняє ДСТУ. Використовуючи цей стиль, посилання в тексті оформляються у круглих дужках із зазначенням прізвища та року видання. Наприклад: (Іванова, 2005)

З цих двох поки що найчастіше використовується ДСТУ. Якщо методички немає, або в ній не вказано стандарту, за яким потрібно оформляти посилання в курсовій — рекомендуємо використовувати ДСТУ.

Як оформляти підсторінкові виноски

Біля речення чи цитати, які необхідно підкріпити джерелом, ставиться надрядкова цифра (число). Наприклад: ¹⁵⁵. Ця цифра також вказується внизу сторінки, ліворуч від інформації про джерело. Виноски мають хронологічну послідовність по всій курсовій роботі, якщо потрібно використовувати кілька виносок на одній сторінці, вони нумеруються у тому порядку, в якому йдуть у тексті. Внизу сторінки кожна виноска починається з нового рядка.

ЛАЙФХАК: У текстових редакторах для виносок зазвичай є готовий інструмент. Наприклад, у Google Docs потрібно натиснути комбінацію Ctrl+Alt+F або вибрати вгорі в меню Вставка — Виноска. На сторінці з’явиться надрядкова цифра, а внизу — готове місце для джерела.

Як виглядає виноска

Де розміщується джерело

Якщо у вас виникають труднощі в оформленні посилань, можна скористатися зручним сервісом конвертації джерел у бажаний стиль тут. Ви також можете звернутися до нашої агенції за допомогою або замовити курсову роботу повністю.

Бракує часу на курсову?

Ми допоможемо!