Як перевестися в інший університет чи на іншу спеціальність

  • 26
  • 5 хв

Випадки, коли студент одного разу розуміє, що спеціальність йому не до душі — не рідкість. Адже дуже часто на вибір навчального закладу чи факультету впливає оточення: батьки, близькі. Звісно, всі хочуть найкращого: щоб людина отримала престижний диплом і побудувала кар’єру. Але потім виявляється, що вона не готова все життя відповідати очікуванням інших. 

Чи можна перевестись з однієї спеціальності на іншу в таких випадках? Звісно. І добре, якщо таке відчуття з’явилося вчасно — десь на другому курсі, а не в останньому семестрі безпосередньо перед захистом. Бо на початку навчання простіше перевестись на інший факультет і наздогнати своїх однокурсників. Далі розглянемо детальніше, як перевестися в інший університет: кроки, документи та умови, які слід врахувати при зміні закладу освіти.

Переведення до іншого ВНЗ на іншу спеціальність: юридичні аспекти

В першу чергу, щоб дізнатися, як перевестися в інший університет, варто звернутися до деканату для отримання докладної інформації. Зазвичай змінити спеціальність студент може, починаючи з другого курсу. На першому курсі переведення забороняється. Але, звісно, бувають виключні обставини. Тож можна спробувати аргументувати таку необхідність у заяві. Питання розглядається відомствами, до яких належать заклади освіти. 

Під час переведення в інший університет чи на інший факультет обов’язково потрібно буде розв’язати питання з академічною різницею — деякі предмети доведеться здати окремо: скласти іспити чи написати курсові роботи. Якщо кількість дисциплін надто велика, для того, щоб встигнути їх скласти до початку навчання, у переведенні на факультет можуть відмовити. 

Також варто врахувати, що зміна ВНЗ чи спеціальності дозволяє студенту претендувати на продовження навчання на попередніх умовах. Тобто можна переводитися з бюджету на бюджет, або з контракту на контракт. Проте навіть бюджетникам іноді потрібно сплатити різницю в навчальних годинах, чи витратити гроші на підготовчі курси або консультації викладачів. Тому перед тим, як перевестися в інший університет, важливо уточнити й фінансові питання. 

Більше корисної інформації для студентів у telegram-каналі студентський простір

Перейти у Telegram

Для початку процесу вам потрібно буде подати заяву в інший ВНЗ, додати академічну довідку з оцінками і вашу характеристику.



Форма заяви для переведення в інший університет, як приклад:

Приклад академічної довідки:

Приклад характеристики, яку складає куратор та відписує декан.

Після цього очікуйте на результати. Зазвичай заяву на переведення в інший університет розглядають від одного тижня до місяця, залежно від політики університету та часу подачі. У деяких випадках, якщо переведення вимагає узгодження між факультетами або здавання академічної різниці, процес може зайняти до двох місяців.

Умови та напрямки переведення для студентів

Переведення в інший університет на іншу спеціальність — важливий процес, що потребує ретельної підготовки. Умови, за яких студент може змінити спеціальність, визначаються як внутрішніми правилами навчального закладу, так і державними освітніми нормами.

До них належать:

  1. Період переведення. Переведення зазвичай відбувається між навчальними семестрами або в кінці навчального року. Однак деякі заклади дозволяють переходити на нову спеціальність протягом семестру, якщо для цього є вагомі підстави.
  2. Академічна успішність. Більшість закладів вимагають від студента належного рівня академічної успішності. Наприклад, при переведенні на престижну спеціальність встановлюється мінімальний середній бал, якого студент повинен дотримуватися перед тим, як перевестися в інший університет.
  3. Академічна різниця. Якщо між спеціальностями є розбіжності в навчальній програмі, студенту необхідно буде скласти академічну різницю — тобто здати предмети, які не вивчалися на попередній спеціальності. Розмір академічної різниці, як правило, обмежується і не має перевищувати 20 кредитів на рік (один кредит — це 30 академічних годин по 40 хвилин). Ця межа дозволяє забезпечити можливості студента успішно наздогнати програму у разі, якщо він вирішив перевестись на іншу спеціальність.
  4. Додаткові співбесіди чи тести. Для певних дисциплін можуть бути призначені співбесіди чи вступні тести, що підтвердять, що студент має базові знання або навички для опанування нового напряму навчання.

Нижче представлена форма заяви, як приклад, для перездачі академічної різниці. Зверніть увагу, що деякі предмети можуть бути схожі, тож їх можуть просто зарахувати.

Залишилися питання чи потрібна допомога?

Напрямки для переведення

Переведення є можливим між близькими за фахом спеціальностями, що належать до одного або суміжних напрямків, наприклад:

  • Технічні спеціальності (наприклад, між інженерними напрямами).
  • Гуманітарні спеціальності (перехід між історією та політологією, соціологією).
  • Природничі науки (наприклад, біологія та хімія).

У разі суттєвих розбіжностей у навчальних планах (наприклад, переведення з економічної спеціальності на інженерну) академічна різниця може перевищувати ліміт кредитів. Тож заклад може відмовити у переведенні або запропонувати додаткові умови. Дізнайтеся додатково, як перевестися в інший університет в цьому випадку.

Зверніть увагу, що у разі необхідності написання великої кількості курсових робіт, ми можемо вам допомогти. Якщо відчуваєте, що не встигнете впоратися вчасно, звертайтеся! Автори Writer Works виконають завдання відповідно до всіх вимог, чим значно полегшать ваш перехід на іншу спеціальність.

Відповіді на часті питання про те, як перевестися в інший університет

— Які кроки потрібно зробити для переходу на іншу спеціальність у вищому навчальному закладі?

Щоб дізнатися, як перевестися в інший університет, зверніться до деканату чи навчального відділу для консультації, зберіть необхідні документи, подайте заяву про переведення та очікуйте на рішення адміністрації.

— Як перевестися в інший університет або на іншу спеціальність у середині навчального року і чи взагалі це можливо?

Зазвичай переведення відбувається між семестрами, проте деякі заклади дозволяють це у середині року за певних умов.

— Які документи необхідно подати для переведення на іншу спеціальність?

Зазвичай потрібні заява, академічна довідка, погодження деканатів, характеристика з попереднього факультету, план ліквідації академічної різниці та, за необхідності, фінансові документи.

— Чи взагалі можливо перевестися на інший факультет в тому ж самому університеті?

Так, переведення на інший факультет у вашому закладі можливе, якщо виконані всі вимоги. Заборона може стосуватися переведення на першому курсі та на останньому, перед захистом. Всім, хто хоче дізнатися, як перевестись на інший факультет, важливо заздалегідь отримати консультацію в навчальному відділі й ознайомитися з усіма умовами.

— Як дізнатися про результати заяви про переведення?

Результати можна отримати в деканаті або навчальному відділі, який займається питаннями переведень, після розгляду поданих вами документів.

Бракує часу на виконання завдання?

Ми допоможемо