Як оформити реферат: повний та зрозумілий гайд без зайвого
- 2834
- 7 хв.
Якщо ви вже читаєте цей матеріал, ви і без нас знаєте, що таке реферат і навіщо він потрібен. Тож ми не будемо відбирати ваш час непотрібними відступами та теоретичними даними, які вам, як студенту, неодмінно роз’яснили у навчальному закладі, а відразу перейдемо до суті. Отже, оформлення реферату, докладно та пункт за пунктом.
Що повинно бути у рефераті?
Кожен реферат повинен містити наступні частини:
- титульний аркуш;
- зміст;
- перелік та роз’яснення умовних позначень, використаних у рефераті;
- вступ;
- основна частина (розділена на кілька розділів);
- висновки;
- список джерел, використаних для роботи;
- додатки (якщо в них є потреба).
Про особливості та оформлення кожного пункту докладно поговоримо далі.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: матеріал статті базується на загальних вимогах відповідно до загальноприйнятих стандартів. Ваш навчальний заклад або кафедра може мати додаткові специфічні вимоги, тож не забудьте це уточнити у свого викладача, перш ніж почати роботу.
Форматування документа
Ось із чого слід починати роботу. Якщо ви відкладете всі шрифти та форматування на кінець роботи, вам доведеться робити її двічі, адже все «злетить» і опиниться не на своєму місці. Тож завжди починайте з форматування.
- Шрифт – тільки Times New Roman, навіть для заголовків.
- Кегль – зазвичай 14, але окремі кафедри вимагають 12, тож уточніть це до початку роботи.
- Міжрядковий інтервал – 1,5.
- Вирівнювання – по ширині.
- Поля – верхнє і нижнє – 20 мм,праве – 15 мм, ліве – 30 мм.
- Нумерація справа вгорі або внизу (залежить від вимог вашого ВНЗ). Нумерація починається з третьої сторінки, тобто зі вступу. Титульний аркуш, зміст та додатки не повинні бути пронумеровані.
- Друк тільки з однієї сторони аркуша.
Як ми вже казали вище, найкраще почати з форматування, а не закінчити ним. Але, якщо ви все ж робите форматування в кінці роботи, переконайтеся, що:
а) ви застосували його до всіх сторінок реферату;
б) ви не змістили заголовки (адже вони повинні бути форматовані «посередині», а не «по ширині».
Застосування курсиву, жирного шрифту, кольорових шрифтів, тощо – уточнюйте у свого керівника, ці вимоги варіюються.
Кожен новий розділ починайте на новому аркуші, а також переконайтеся в тому, що останній перед розділенням аркуш заповнений не менш ніж на чверть.
Як правильно оформити титульний аркуш реферату?
Можливо, це здається зайвою роботою, пережитком минулою та безсенсовним елементом, але правильно оформлений титульний аркуш реферату дуже важливий. Це те, що викладач бачить у першу чергу, тож не нехтуйте цією частиною.
Що повинен містити титульний аркуш та де це вписувати?
- Назва ВНЗ, назва кафедри та спеціальність, саме в такій послідовності пишуться вгорі, у перших трьох рядка з вирівнюванням посередині. Деякі виші також вимагають вказувати «Міністерство освіти і науки України» перед назвою навчального закладу.
- Слово РЕФЕРАТ (без лапок!) та його назва (з лапками або без – залежить від вимог вашої кафедри) пишуться посередині аркуша. Тут дивіться на естетику, щоб текст розміщувався симетрично посередині. Точний відступ запропонувати складно, адже це буде залежати від довжини назви реферату.
- Дані про автора (реферату) та його (авторового) керівника – наступний пункт у титульному аркуші. Вони пишуться через 7-9 абзацних відступів від назви, також керуйтеся візуальною симетрією + вимогами з наданої вам методички.
- Місто та рік написання роботи пишуться в останньому рядку аркуша з вирівнюванням посередині.
ЛАЙФХАК: щоб вирівняти текст посередині, використовуйте кнопку Tab, або виділіть потрібний текст і пересуньте його за допомогою стрілок на лінійці.
Весь текст на титульному аркуші пишеться стандартним шрифтом, обраним для реферату. Деякі заклади дозволяють написати саме слово РЕФЕРАТ трохи більшим шрифтом.
Оформлення змісту реферату
Наступний елемент після титульного листа – зміст, який зорієнтує оцінювача для зручного читання вашого реферату.
- Слово ЗМІСТ – у першому рядку аркуша, верхнім регістром (тобто всі літери ВЕЛИКІ), жирним шрифтом.
- Розділ ВСТУП теж верхнім регістром, жирним шрифтом.
Як оформлюються назви розділів у рефераті?
Вимоги до оформлення назв розділів можуть бути специфічними у вашому ВНЗ, але, частіше за все, вони стандартні.
- Оформлюйте назву розділів у першому рядку аркуша, верхнім регістром з вирівнюванням посередині. Назва починається зі слова РОЗДІЛ та відповідного номера розділу.
- Номери підрозділів теж вказуються посередині, не у верхньому регістрі, жирним шрифтом.
- Крапки у заголовках та підзаголовках (назвах розділів та підрозділів) не ставляться ніколи.
Список використаної літератури у рефераті
Найбільш розповсюджений варіант розміщення списку літератури у рефераті – в кінці роботи окремим списком. Але окремі кафедри та спеціальності можуть мати інші вимоги: наприклад, оформлення виносок в тексті, або вказання номера сторінки (де використана інформація) поруч з кожним джерелом.
Що таке додатки у рефераті та як їх оформити
Додатки – це будь-які додаткові матеріали, необхідні для розуміння реферату, які незручно (через великий об’єм) або заборонено (через вимоги кафедри) включити у текст реферату. Тобто це можуть бути таблиці, ілюстрації, схеми, тощо. Залежно від вимог у вашій методичці, ви можете включити їх у реферат у вигляді незмінних скріншотів/сканів або ж вручну адаптувати під вимоги форматування реферату.
Заголовок ДОДАТКИ вписується у першому рядку посередині аркуша, жирним шрифтом, верхній регістр.
Що ще варто знати про написання реферату?
Окрім загальних вимог до шрифтів та вирівнювання сторінок, не забувайте і про звичайні правила та естетичний аспект. І, звісно ж, про зміст. Якщо ви сумніваєтеся у власних силах, задавайте питання науковому керівнику, користуйтеся додатковими матеріалами або скористайтеся послугами виконання рефератів на замовлення. Не всі вміють викладати думки письмово та ще й в академічному стилі, саме тому наші експерти завжди раді вам допомогти.