Тема для реферату — як правильно її вибрати
- 492
- 4 хв
Щоб підтвердити рівень знань та навичок, отримати додаткові бали за предмет або й відпрацювати пропущені заняття, студент пише реферат. Для цього він обирає тему та опрацьовує відповідну для неї літературу. Обсяг цієї роботи складає близько 10-20 сторінок. А її ціллю є опис певної проблеми чи розбір поняттєвої бази.
Від того, наскільки вдало буде сформульована тема для реферату, залежить легкість творчого процесу з написання та оцінка роботи, за умови, що питання справді буде вичерпно розкритим.
Слід врахувати, що тема для реферату буває як суто професійною, так і загальною (вільною). В першому випадку надається запропонований список тематичних питань, в другому — студент може самостійно запропонувати питання для розкриття. При цьому якщо тема обирається зі списку запропонованих, то коригування її потребуватиме обґрунтування. І навпаки — вільна тема може змінюватися в процесі роботи над рефератом до повного затвердження викладачем.
Головні принципи вибору теми для реферату
Вибір готової теми зазвичай складається з таких кроків:
- Оцінка складності. Спробуйте оцінити кожний запропонований варіант, наскільки тема для реферату відповідає вашим інтересам. З цікавим завданням впоратися легше, навіть, якщо воно здається складним.
- Обговорення питання з викладачем. З’ясуйте головні вимоги до роботи та критерії оцінювання. Попросіть рекомендації, які допоможуть виконати завдання якнайкраще.
- Аналіз зразків. Запросіть попередні студентські роботи та уважно прочитайте їх. Спробуйте визначити, чи повністю розкрита заявлена тема. Зверніть увагу на недоліки, помилки, щоб намагатися їх уникнути у своїй роботі.
Після виконання цих кроків ви зможете зрозуміти очікування викладача, добре виконати завдання з першого разу і таким чином заощадити час на доопрацювання.
Поради щодо самостійного формулювання теми
Якщо ваш викладач запропонував чи дозволив обрати тему для реферату самостійно, то попередньо вам доведеться все одно визначитися з напрямком і провести деяку аналітичну роботу:
- Знайти відповідну літературу. Це можуть бути наукові журнали, підручники, книги та інтернет-ресурси. Зазвичай багато джерел вам можуть запропонувати безпосередньо в бібліотеці вишу.
- Переконатися у відповідності джерел. Якщо ви займатиметеся пошуком джерел самостійно, а не в бібліотеці, не забудьте перевірити літературу на актуальність та відповідність науковим вимогам. Тобто статті з блогів не підійдуть — інформація має бути достовірною.
- Ознайомитися з матеріалами. Визначте те, що стосується саме вашого напрямку, переглядаючи джерела по діагоналі. Якщо вони є в інтернет-доступі, достатньо буде виписати назву видання, автора, сторінки. Якщо матеріали доступні тільки в бібліотеці, щоб не сидіти в ній годинами, можете сфотографувати сторінки на телефон. В іншому випадку — взяти конспект та виписати тези, не забувши помітити, звідки походить вихідна інформація. Вам все одно доведеться додати бібліографію у реферат.
- Зробити план. Якщо ви почнете накидувати план на етапі ознайомлення з інформацією, то вам буде легше зрозуміти, чи вдасться повністю розкрити питання.
В процесі ознайомлення з джерелами та роботи над планом спробуйте уточнити тему і сформулювати варіант для затвердження.
Як зрозуміти, що тема для реферату сформульована правильно
Є кілька важливих критеріїв формулювання теми, про які варто пам’ятати:
- Тема для реферату має відповідати дисципліні. Тобто якщо ви вивчайте, наприклад, менеджмент, то шукайте інформацію про управлінські рішення, стратегії розвитку компаній чи конфліктологію. А якщо філологію — то піднімайте теми з мовознавства, лінгвістики, риторики тощо.
- Стислість і зрозумілість. Висловлюйтеся точно і зрозуміло, але при цьому намагайтеся втиснутися в одне речення чи фразу до 5 слів. Для цього ви можете спочатку висловити думку так, як розумієте, потім скоротити, відкинувши зайві слова. Скорочувати потрібно доти, доки зміст залишається зрозумілим.
- Відсутність помилок. Перечитайте тему кілька разів, можна вголос, щоб переконатися у відсутності помилок та легкості сприйняття інформації.
- Актуальність та унікальність. Тема для реферату має бути актуальною — важливою для сучасного світу. Робота — унікальною: не скопійованою. Для цього думки, знайдені в джерелах, потрібно викласти своїми словами.
Кілька прикладів, як може виглядати тема для реферату з напрямку «Менеджмент».
Часті питання стосовно реферату
— В якому стилі пишеться реферат?
Як будь-які інші кваліфікаційні роботи, реферат пишеться в науковому стилі з використанням специфічної термінології та вимірювальних одиниць.
— Скільки джерел зазвичай потрібно для написання реферату?
Близько 10-15 найменувань вистачить. Головне слідкувати, щоб інформація в джерелах справді була пов’язана зі змістом. Найчастіша помилка студентів: додавати в перелік статті, які не були використані.
— Що саме потрібно писати в рефераті?
Реферат складається з таких розділів: титульна сторінка, зміст з розділами та підрозділами (достатньо 3-4 пунктів), основний виклад, висновки та список літератури. Ви можете взяти вимоги і приклади безпосередньо на кафедрі.
Якщо вам потрібна професійна допомога у виборі, формулюванні теми чи написанні реферату, звертайтеся до наших авторів Writer Works.