Чи можна розпізнати, що текст наукової роботи написаний за допомогою ШІ
- 20
- 6 хв
З появою штучного інтелекту в науковій спільноті досі не вщухають суперечки щодо його використання. Адже не дивлячись на те, що новітній інструмент здатний значно полегшувати і прискорювати роботу, все ж його використання має багато мінусів. Один з них — етичне питання: кого варто вважати автором у випадках, коли текст написаний за допомогою ШІ?
Інша проблема — виявити, наскільки ефективно засвоїв студент знання під час навчання стає неможливим. А головна мета освіти — всебічний розвиток людини, розвиток таланту, творчих і розумових здібностей. Особливе значення це має для тих, хто обирає викладацьку діяльність чи наукову кар’єру. Тому було вирішено прирівнювати текст, написаний за допомогою ШІ до плагіату, тобто суворо забороняти згенеровані програмами наукові роботи.
Які ще загрози несе ШІ для написання наукових робіт
Не дивлячись на те, що алгоритми роботи програм, що працюють на базі штучного інтелекту, постійно оновлюються, все одно вони ще довго залишатимуться недосконалими. Тобто варто розуміти, що ШІ — не вміє думати і не здатен до глибокого аналізу. Він працює на базі великої мовної моделі, в якій слова перетворені на числа, які далі обробляються за допомогою арифметичних та логічних функцій. Тобто по суті програма перебирає слова і фрази, які можуть підходити до питання взагалі, тому далеко не завжди текст написаний за допомогою ШІ точно відповідає контексту.
Більше корисної інформації для студентів у telegram-каналі студентський простір
Перейти у TelegramКрім цього, чат GPT часто використовує застарілі дані. А це може впливати на правильність висновків і обчислень. Ну й звісно, коли людина повністю покладається на програму, вона перестає тренувати мозок виконувати складні завдання, в результаті здатність до творчої роботи потроху знижується.
Тобто, якщо підсумувати попередню інформацію, то серед негативних наслідків використання ШІ випливають:
- обмеження в розвитку науковця — постійне використання інструментів, замість намагання шукати рішення самостійно призводить до поступової втрати творчих навичок і здатності критичного мислення;
- зниження якості дослідження — оскільки ШІ часто надає неправдиву або застарілу інформацію, це може негативно впливати на якість наукової роботи;
- етичні питання — текст, написаний за допомогою ШІ не відповідає нормам доброчесності, оскільки виникають питання щодо авторства роботи. Це може мати негативні наслідки як для науковця, так і для його установи.
Як перевірити текст на використання штучного інтелекту
Перевірити, чи текст написаний за допомогою ШІ можна двома способами: за допомогою спеціальних сервісів та самостійно.
Переваги й недоліки перевірки текстів на ШІ за допомогою сервісів
Більшість науковців пам’ятають, як свого часу з’явилися програми для перевірки оригінальності робіт. Вони досі вдосконалюються, щоб завадити плагіату. Так само зараз постійно з’являються все нові сервіси для перевірки тексту на ШІ або тестерів ШІ. Користуватися ними досить просто, потрібно вставити текст у відповідне віконце, натиснути кнопку й за кілька секунд отримати результат. Тестери ШІ можуть вказувати на використання чату GPT, але не завжди працюють досконало. Тож для об’єктивної оцінки краще використовувати кілька сервісів.
Серед них, наприклад:
- GPTZero — це сервіс розроблений Едвардом Тіаном (випускником Прінстонського університету в США) і відкритий для загального доступу у 2023 році. В безплатній версії текст можна перевіряти частинами по 5000 символів. Сервіс дуже добре виявляє згенеровані тексти англійською мовою, але може помилятися при перевірці українських текстів, оскільки гірше їх «розуміє». Тобто він може вказати на використання ШІ там, де текст написаний людиною і навпаки.
- CopyLeaks — програма, яка ефективно виявляє плагіат та текст написаний за допомогою ШІ майже будь-якою мовою. Принаймні сервіс «розуміє» 100 найпоширеніших мов у світі. Безплатна перевірка допускає до 20 сторінок на місяць (одна сторінка містить 250 слів).
- Zerogpt — ще один сервіс, який досить добре розрізняє ШІ. Йому довіряють мільйони користувачів. Найбільша його перевага — повністю безплатне використання. Але будьте уважні — іноді перевірка текстів на штучний інтелект вказує на ШІ навіть тоді, коли текст написаний людиною.
Перевірка текстів людиною
Оскільки сервіси ще працюють недосконало, найкраще розпізнати використання ШІ може досвідчена людина, яка має глибокі знання в певному напрямку та, звісно, почуття мови. Бо насправді, текст написаний за допомогою ШІ досить легко відчути:
- фрази виглядають одноманітно й шаблонно (підходять для різних випадків);
- одні й ті самі думки повторюються різними словами;
- такі тексти містять недостатньо конкретних фактів;
- часто повторюються одні й ті самі слова й фрази, оскільки ШІ ще не вміє писати без тавтології;
- у висловлених думках може губитися логіка, сам текст виглядає непослідовно при цьому орфографічних та друкарських помилок в ньому немає.
На жаль, серед основних недоліків такої перевірки є необхідність виділити досить багато часу. Тож доцільно почати з тестерів ШІ. А потім зануритися в читання наукової роботи самостійно.
Залишилися питання чи потрібна допомога?
Як краще використовувати ШІ в наукових роботах
Оскільки технології вже існують, варто навчитися їх правильно та екологічно використовувати. Тоді ШІ перетвориться на відмінного помічника, а не програму, що загрожує «знищенню або знеціненню» науки.
Основні напрямки для ефективного використання ШІ:
- пошук нових ідей на самому початку дослідження — далі їх потрібно ретельно перевірити, обробити, відсіяти нерелевантні та застарілі;
- заощадження часу на аналіз великих обсягів даних — тут слід врахувати, що все одно ШІ не здатен до надто глибокого аналізу, але прості обчислення він зробить швидше за вас;
- заощадження часу на обробку літератури — ви можете дати ШІ завдання перевірити джерела на наявність певної інформації, зробити витяги по кожному, щоб далі обрати найбільш релевантні;
- автоматизація рутинних завдань — ШІ швидко може звести дані в табличку за відповідними параметрами, розташувати список літератури в певному порядку, перевірити фрагменти на наявність орфографічних помилок або зробити переклад.
Також слід враховувати, що для того, щоб уникнути звинувачень в академічній доброчесності і в тому, що текст написаний за допомогою ШІ, варто зазначити в тексті факт використання чату GPT та описати, яким саме воно було.
Можна навіть додавати скріни результатів ваших запитів і таким чином закрити зайві питання.
Часті питання
— Чому обов’язково потрібно перевіряти, текст написаний за допомогою ШІ чи ні?
Перевірка наукових робіт на використання ШІ дуже важлива. Це допомагає зберігати академічну доброчесність, підтримуючи чесність і прозорість у дослідженнях. Виявлення текстів, створених за допомогою ШІ, дозволяє забезпечити оригінальність роботи. Також це підвищує якість наукових текстів, адже самостійно написані роботи зазвичай глибші й краще обґрунтовані. Крім того, перевірка дозволяє уникнути помилок і неточностей, які може випадково створити ШІ. Також перевірка допомагає визначити, чи відповідає стиль тексту академічним стандартам і рівню автора.
— Чому текст, написаний за допомогою ШІ, прирівнюється до плагіату?
Текст, написаний за допомогою ШІ, не є результатом власного інтелектуального внеску автора. Академічна доброчесність передбачає, що наукова робота має бути оригінальною і базуватися на самостійних дослідженнях та аналізі. Використання ШІ без належного зазначення може вводити в оману щодо реального авторства, і тому такий текст сприймається як форма плагіату: він не відображає унікальних ідей та знань дослідника.
— Чим відрізняється текст, написаний за допомогою ШІ, від наукової роботи, виконаної на замовлення?
Звісно багато хто використовує ШІ, щоб зекономити. Але така практика може повністю закрити дорогу в науковий світ, на відміну від роботи на замовлення, яка буде виконана за всіма правилами. Наприклад, в нашій компанії ви 100 % отримаєте оригінальний текст, який відповідає академічній доброчесності. Наші автори дбають про репутацію клієнтів, тож не використовують ШІ і ніколи не розголошують інформацію про звернення.